Grupa Anonimowych Alkoholików

Spotkania Anonimowych Alkoholików Grupy Kółko: wtorek o godz. 19:00 w salce katechetycznej przy kościele. Pierwszy miting grupy odbył się 18 czerwca 2002 roku.

„Kiedy spotkasz uratowanego alkoholika, masz przed sobą bohatera. Czyha w nim bowiem uśpiony wróg śmiertelny. On zaś trwa obciążony swą słabością i kontynuuje mozolną swą drogę poprzez ten świat, w którym panuje kult picia. Wśród otoczenia, które go nie rozumie. W społeczeństwie, które sądzi, że ma prawo z żałosną nienawiścią spoglądać na niego z góry, jako na człowieka pośledniejszego gatunku, ponieważ ośmiela się on płynąć pod prąd alkoholowej rzeki.

Kiedy spotkasz takiego człowieka - wiedz, że jest to człowiek w bardzo dobrym gatunku.”

Friedrich von Bodelschwingh

Abstynencja darem miłości - te słowa stanowią motto duszpasterstwa trzeźwości w Polsce w rozpoczynającym się roku liturgicznym obejmującym 2010 rok. Celem jest zachęcenie jak największej ilości katolików i wszystkich ludzi dobrej woli do podjęcia rezygnacji z alkoholu czasowej lub na całe życie z motywów miłości Boga i bliźniego. Zachęcając do podjęcia abstynencji nie stawiamy problemu: czy wolno lub nie napić się alkoholu i w jakich ilościach. Wzywając do abstynencji, jako daru miłości chcemy ją ukazać, jako skuteczny sposób przeciwdziałania pladze pijaństwa, a także, jako znak wolności osobistej, oraz znak miłości do ludzi uzależnionych, dla których abstynencja jest warunkiem godnego życia.

Prawdziwa walka z alkoholizmem - jeśli nie ma się ograniczyć do samej tylko walki z objawami społecznej choroby - musi próbować dotrzeć aż do korzeni mentalności społecznej. Bo chociaż decyzje moralne podejmuje ostatecznie każdy z nas i każdy ponosi odpowiedzialność za swoje czyny, to przecież podstawowe typy naszych czynów i podstaw - dobrych i złych - wypracowywane są w tym tajemniczym laboratorium, któremu na imię mentalność społeczna. I coś trzeba robić, żeby pijaństwo oraz fałszywe zachowania wobec tej plagi przestały być wzorem naszego zachowania w różnorodnych konkretnych sytuacjach. W tradycji chrześcijańskiej bardzo się podkreśla, że upić się można nie tylko winem czy wódką, również pieniędzmi, władzą, kłamstwem, bezsensowną aktywnością. Człowiek jest wówczas tak samo poniżany i tak samo niezdolny do myślenia i wolnego działania. Jeżeli upijać się można nie tylko substancjami oszałamiającymi, podział na pijaków i nie pijaków staje się w jakimś sensie bezzasadny. Zapewne każdemu z nas zdarzyło się tracić duchową przytomność, choć mało, kto - poza alkoholikami i narkomanami - zdawał sobie wówczas z tego sprawę.

Kim są Anonimowi Alkoholicy?

Anonimowi Alkoholicy są ogólnoświatową Wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pragną pomagać innym cierpiącym w wyzdrowieniu z odwiecznej, niepojętej choroby, jaką jest alkoholizm. Jest to luźna, niezorganizowana grupa ludzi, nieposiadająca żadnego zwierzchnika, żadnych reguł i praw. Nie ma wśród nich żadnego terapeuty, pracownika socjalnego - chyba, że sami są uzależnieni od alkoholu. Anonimowi Alkoholicy są ruchem swoiście „elitarnym”: każdy alkoholik może dziś, jutro znaleźć się w owej „elicie”, jeśli uzna, że pić nie chce, że nigdy nie będzie umiał pić w tzw. kontrolowany sposób, że stanąwszy wobec alternatywy: zdesperowane picie aż do zawsze tragicznego końca albo absolutna, dożywotnia abstynencja - wybierze dla siebie tę drugą drogę. Alkoholizm to przede wszystkim choroba duszy. Wspólnoty AA w Polsce - podobnie jak w każdym innym kraju - bowiem skupiają tylko swoistą „elitę” alkoholików - tych, którzy zdobyli się na przyznanie wobec siebie, że „jestem bezsilny wobec alkoholu, że przestałem kierować własnym życiem” (I Krok Programu AA) oraz uwierzyli, że „siła większa ode mnie może przywrócić mi zdrowie” (II Krok Programu AA).

Jedynym celem grupy jest pomagać sobie nawzajem, aby trwać w trzeźwości, czyniąc to w sposób prosty, nieskomplikowany. Grupa nie pozwala nikomu wtrącać się w swoje sprawy, nie przyjmuje pieniędzy z zewnątrz. Jedynym strażnikiem utrzymującym przy życiu grupę jest Dwanaście Tradycji.

Doświadczenie AA dowodzi, że powrót do zdrowia jest możliwy u tych, którzy szczerze chcą przestać pić, nie skutkuje zazwyczaj wobec tych osób, którzy mają jeszcze jakieś złudzenia i nie są gotowi skończyć z piciem, tacy nie powracają do zdrowia.

Wykaz mitingów grup AA z okolic Bielska-Białej:

NIEDZIELA:

- Bielsko-Biała „12 kroków” ul. Gazownicza 15 – Klub „Wzajemność” godz. 10:15

- Bielsko-Biała „Dobra Droga” ul. Inwalidów 6 – BTT godz. 18:00

- Bielsko-Biała „Ovo Vadis” ul. św. Jana Chrzciciela 22 – salki przy kościele godz. 18:00

PONIEDZIAŁEK:

- Bielsko-Biała „Basia” ul. Inwalidów 6 – BTT godz. 17:30

- Bielsko-Biała „Atol” ul. Gazownicza 15 – Klub „Wzajemność” godz. 19:00

- Bielsko-Biała „Hałcnów” dom pielgrzyma przy sanktuarium MBB godz. 18:00

WTOREK:

- Bielsko-Biała „Dana” ul. Inwalidów 6 – BTT godz. 10:00

- Bielsko-Biała „Beskid-Błonie” ul. Inwalidów 6 – BTT godz. 18:00